Nagła śmierć – jakie czynności należy podjąć w związku z pochówkiem osoby zmarłej?

Śmierć człowieka to nie tylko kwestia prywatna, ale również problem społeczny. Dlatego też, gdy osoba umiera, w proces pochówku powinno być zaangażowanych kilka organów państwowych.

Kwestie prawne

Aby uniknąć problemów z rejestracją pogrzebu i pochówkiem, warto wiedzieć, jakie kroki należy podjąć w związku z pochówkiem osoby zmarłej.

Akt zgonu należy otrzymać od lekarza orzecznika co najmniej jeden dzień przed pochówkiem. Jeśli w Państwa regionie nie ma lekarzy orzeczników, można je uzyskać w lokalnym urzędzie lub na posterunku policji. Istnieje również możliwość uzyskania aktu zgonu online.

Następnie należy uzyskać zgodę na pochówek w miejscowym biurze cmentarnym. O tym, gdzie znajduje się ten urząd, można dowiedzieć się na poczcie lub w budynku administracji lokalnej (o ile takie istnieją). Zgoda na pochówek zostanie wydana tylko wtedy, gdy krewni zmarłej osoby nie mają żadnych zaległości – są to m.in. niezapłacone rachunki za media, podatki i mandaty za wykroczenia drogowe.

Co przygotować?

Do pochówku należy przygotować trumnę lub drewnianą skrzynię, a także zewnętrzną trumnę ze sklejki lub metalu do transportu ciał w miesiącach zimowych, kiedy ziemia jest zamarznięta. W celu uzyskania dalszych informacji, można się zawsze doradzić i uzyskać pomoc, sprawdzając liczne zakłady pogrzebowe Nowy Sącz pełni duże miasto, w którym występują liczni, polecani przedstawiciele z tej branży.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − dwa =