Leczenie rozmową – czyli czym jest psychoterapia

Wizyta u terapeuty jest sygnałem na to, że pacjenci dbają o swoją kondycję psychiczną, wychodzą naprzeciw problemom, o których mówienie mogło być do tej pory dla nich wstydliwe. Psychoterapia pozwala stworzyć swoistą więź pomiędzy osobą potrzebującą a udzielającym pomocy psychologicznej, co umożliwi choremu zrzucenie swojego emocjonalnego bagażu.

Terapeuta – człowiek, który słucha

Interpersonalna relacja na linii pacjent – terapeuta tworzy się już podczas pierwszej sesji terapeutycznej. Specjalista ma za zadanie przede wszystkim słuchać. Daje pacjentowi możliwość spojrzenia na problemy z szerszej perspektywy. Terapeuta poprzez dialog zwraca uwagę na główny kontekst, czyli źródło problemu i na nim się skupia. Może zaoferować kilka rodzajów terapii, których skuteczność sprawdza się w określonych zaburzeniach.

Psychoterapia prywatna

Koszt prywatnej psychoterapii jest głównym powodem rezygnacji z leczenia przez osoby borykające się z problemami. Z drugiej strony, czas oczekiwania na wizytę w publicznej placówce może nawarstwić negatywne emocje i doprowadzić do nasilenia objawów. Dlatego uważa się, że prywatna psychoterapia pomimo konieczności wniesienia opłat jest niezwykle istotna dla osób przechodzących epizod depresyjny. Placówki, jak np. https://www.poradnia-psyche.pl, które świadczą tego typu usługi, skupiają największych specjalistów w danej dziedzinie. Doświadczenie w tej pracy jest natomiast niezmiernie ważne, gdyż przekłada się na pozytywny oraz długotrwały efekt leczenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiem + 14 =