Jak rodzice chrzestni powinni przygotować się do uroczystości chrztu dziecka?

Chrzest Święty to bardzo ważny dzień w życiu dziecka, rodziców, a także rodziców chrzestnych. Są to osoby najczęściej z rodziny lub najbliższego otoczenia, które są godne zaufania. Pełnienie tej roli to ogromny zaszczyt, który wiąże się także z szeregiem zadań, które stoją przed chrzestnymi zarówno w dniu chrztu, jak i w późniejszym czasie. Każda osoba, która otrzymała propozycję piastowania tej funkcji powinna dowiedzieć się, w jaki sposób przygotować się do tej uroczystości.

O czym muszą pamiętać rodzice chrzestni?

Rodzicem chrzestnym może zostać osoba, która ukończyła 16 lat oraz przyjęła sakrament bierzmowania. Musi to być katolik, ponieważ jednym z jego obowiązków wobec dziecka jest umacnianie w nim wiary oraz wspomaganie rodziców w trudach wychowania dziecka. Zazwyczaj to rodzice chrzestni zajmują się zakupem białej szatki oraz gromnicy. Jest to świeczka, którą podczas ceremonii chrzestny trzyma w dłoni i w odpowiednim momencie odpala, co jest symbolem przyjęcia chrztu. Duży wybór gromnic w różnych wzorach można znaleźć na stronie https://quovadis.sklep.pl/dewocjonalia/gromnice.

Chrzestni muszą także z odpowiednim wyprzedzeniem dostarczyć do księdza zaświadczenia o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania. Bardzo często kilka dni wcześniej biorą udział w próbie, aby podczas właściwej uroczystości wiedzieli, co należy do ich zadań. Powinni także przystąpić do spowiedzi, aby w dzień chrztu przyjąć komunię, co dodatkowo potwierdzi słuszność wyboru ich na rodziców chrzestnych.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + 2 =