Słuchanie muzyki pełni w naszym życiu wiele funkcji. Odpręża, relaksuje, wycisza, pobudza albo dodaje energii. Jeśli decydujemy się na włączenie ulubionej piosenki w domu, warto zainwestować w dobrej jakości głośniki, które zapewniają odpowiednią jakość dźwięku. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego przeciętny użytkownik nie jest w stanie zdecydować, który z nich sprawdzi się najlepiej. Specjaliści przekonują, że w tym celu okazują się świetne przede wszystkim głośniki podstawkowe. Czym się charakteryzują? Dlaczego są tak dobre?
Głośniki podstawkowe sprawdzają się przede wszystkim w pomieszczeniach, w których nie ma wystarczającej przestrzeni na umieszczenie głośników podłogowych. Omawiany rodzaj sprzętu stanowi ich mniejszą alternatywę. Dzięki kompaktowym wymiarom ułatwiają uzyskanie optymalnych ustawień. Idealnie pasują na półkę, ale można je też umieścić na ścianie.
Poza rozmiarem ich zaletą jest odporność na zakłócenia spowodowane rezonansami. Dzieje się tak za sprawą sztywnej budowy. Niektóre klasyfikacje głośników podstawkowych wynikają właśnie z rodzaju obudowy. Najbardziej powszechne i popularne są te typu bass-refleks, ponieważ uwydatniają dolne częstotliwości.
Drugi rodzaj obudowy posiada bierną membranę, która działa podobnie jak powietrze w porcie bas-refleks. Takie obudowy nie pojawiają się jednak często w ofercie sklepów.
Funkcjonalność głośnika można poprawić, łącząc go z subwooferem. Dzięki temu można wydobyć z nich więcej dynamiki i głębszy bas.