Wykorzystanie kominka to szczególny sposób ogrzewania pomieszczeń, gwarantujący oczekiwane ciepło. Aby praca kominka domowego była jednak wydajna, opał w nim stosowany musi spełniać odpowiednie wymogi. Chodzi o drewno, które zanim trafi do paleniska, powinno charakteryzować się określonymi właściwościami.
Warunkiem efektywnego palenia jest odpowiedni opał. W tym przypadku chodzi o drewno kominkowe, które po pierwsze nie może być zbyt wilgotne. Duża wilgotność może zdecydowanie obniżyć jego kaloryczność, co sprawi, że jego wykorzystanie będzie nieekonomiczne. Dodatkowo może spowodować wzmożone dymienie, a co za tym idzie większe prawdopodobieństwo pozostawania sadzy, która może w znacznym stopniu zanieczyszczać przewód kominowy. Są to zjawiska niepożądane, dlatego wilgotność drewna do kominka nie powinna przekraczać 20%. Taki drewno uzyskamy, jeśli będzie ono przechowywane w przewiewnym miejscu przez okres od 1 roku do dwóch lat.
Do spalania kominkowego najlepiej wybierać drewno z drzew liściastych. Dzięki większej gęstości spala się ono wolniej od gatunków iglastych. Posiada także znacznie mniej żywicy, która w większej ilości mogłaby dodatkowo wzmagać dymienie. Wybierając najlepszy opał do kominka, konieczne jest zwrócenie uwagi na wartość opałową. Jest to parametr określający ilość ciepła, jaka jest możliwa do uzyskania podczas spalania danego materiału. Pod tym względem najlepsze jest drewno grabu, ale dobrze sprawdzą się też dąb, jesion, brzozy, czy klon.