Łożyska to zróżnicowane pod względem wielkości elementy różnorodnych urządzeń i maszyn. Mają one za zadanie przede wszystkim podtrzymywać inne części w taki sposób, aby zapewnić im ciągły ruch obrotowy (dzięki temu dany mechanizm pracuje bezawaryjnie). Produkuje się je z materiałów wyjątkowo odpornych na odkształcenia, zatarcie i korozję, a także wytrzymałych zmęczeniowo, łatwo obrabialnych oraz stabilnych geometrycznie. Jakie są najważniejsze rodzaje łożysk wykorzystywanych obecnie w przemyśle?
Najczęściej montowane w maszynach są łożyska toczne, zbudowane zazwyczaj z dwóch pierścieni (zewnętrznego i wewnętrznego), koszyczków oraz konkretnych elementów tocznych. Taka specyficzna konstrukcja sprawia, że gwarantują umiarkowane tarcie, a jednocześnie dużą wytrzymałość na obciążenia promieniowe i osiowe. Wśród nich najbardziej popularny jest uniwersalny model kulkowy, wykorzystywany powszechnie zarówno w sprzętach codziennego użytku (miksery kuchenne, odkurzacze itp.), jak i urządzeniach przemysłowych.
Oprócz niego wyróżniamy jeszcze łożysko stożkowe (walcarki, samochody osobowe, betoniarki budowlane itp.), wałeczkowe, igiełkowe (przystosowane do pracy ciągłej przy ponadprzeciętnie dużych prędkościach) oraz baryłkowe (ciężkie, dlatego sprawdzają się przy sporych obciążeniach). Drugą kategorię popularnych łożysk stanowią wersje ślizgowe, nie posiadające ruchomych części pośredniczących. Zaliczamy do nich łożyska suche, powietrzne i olejowe. Dodajmy, że w szeroko rozumianym przemyśle stosuje się też modele hydrauliczne, magnetyczne, sprężyste czy wieńcowe.