W życiu każdego człowieka zdarzają się trudne momenty, chwile załamania i poczucie bezradności. Warto wtedy zasięgnąć pomocy. Choć większość osób zwraca się w takiej sytuacji do rodziny, przyjaciół czy psychologów, warto zdawać sobie również sprawę z tego, że pomóc może psychiatra. Dlaczego jego pomoc może okazać się cenna?
Psychiatra to lekarz, a zatem osoba uprawniona do wypisywania recept, zlecania badań i stawiania diagnozy medycznej. Może włączyć farmakoterapię, czyli dobrać leki pomagające radzić sobie z różnymi problemami natury psychicznej. Często zawód ten mylony jest z psychologiem, czyli osobą, która wspiera pacjenta, oferując pozamedyczne formy pomocy, np. psychoterapię, treningi, grupy wsparcia. Oba zawody powinny wykazywać się dużą empatią i umieć słuchać swoich pacjentów. Dziś większość poradni zdrowia psychicznego i każde centrum psychoterapii w Warszawie i innym dużym mieście oferuje konsultacje i psychologa, i psychiatry.
Czasami zdarza się, że pomoc psychologa nie wystarcza. Istniejący u pacjenta problem wynika ze zmian natury psychicznej i bez leków stan może się nie poprawić lub może to przebiegać bardzo wolno. Zdarza się też tak, że stan pacjenta jest na tyle poważny, że bez odpowiedniej pomocy ze strony farmakologii będzie mu po prostu bardzo ciężko radzić sobie z trudnościami. Dlatego nie należy postrzegać psychiatry jako lekarza, który zajmuje się wyłącznie przypadkami chorób psychicznych, ale jako lekarza, który jest w stanie pomóc radzić sobie z rzeczywistością. Warto poświęcić trochę czasu, by znaleźć doświadczonego profesjonalistę. Wiele specjalistów oferuje swoją pomoc nawet online, jak na przykład tutaj: https://psychomedic.pl/psychiatra-warszawa/.
Sięganie po pomoc to oznaka samoświadomości i realnej oceny sytuacji. Może okazać się wyjątkowo użyteczna, a wsparcie z zewnątrz nie tylko pomoże znaleźć rozwiązania doświadczanych problemów, ale również uczyni proces leczenia zdecydowanie łatwiejszym.