Stal jest materiałem, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Produkt ten ma zastosowanie w budownictwie i przemyśle – dwóch gałęziach tak ważnych dla człowieka i jego rozwoju. Poza tym większość narzędzi i sprzętów, których używamy każdego dnia, jest właśnie z tego stopu.
Czym tak naprawdę jest stal? To nic innego jak stop żelaza i węgla, który jest poddawany obróbce cieplnej oraz plastycznej. Materiał węglowy używany do tworzenia tego metalu występuje najczęściej pod postacią perlitu płytkowego. Od jego zawartości zależy twardość produktu stalowego. Ze względu na walory jest on najczęściej używany i wręcz niezbędny w inżynierii budowlanej. Bardzo ceniona pod tym względem jest stal zbrojeniowa zachodniopomorskie to region, w którym firmy spełnią oczekiwania różnych przedsiębiorstw wykorzystujących ten produkt.
Jak powstaje stal? Do jej produkcji używa się węgla, rudy, wapienia, stalowego złomu oraz wody i powietrza. Potrzebna jest także wysoka temperatura. Na pierwszym etapie produkcji praży się w ogromnych piecach materiał węglowy. W wyniku tego procesu odparowują niepożądane substancje. Kolejny krok to dodanie wapienia, koksu i rudy żelaza. Podczas spalania się koksu i wysokiej temperatury, wapień wiąże w rudzie niechciane substancje. Tak powstaje żużel. W tym czasie na dnie pieca tworzy się płynne żelazo. Przewozi się je i wylewa na duże ilości złomu i poddaje kolejnym procesom. Następnie dodaje się do niej składniki stopowe i wlewa do maszyn odlewniczych. Pod wpływem odpowiedniej obróbki utwardza się stal i przygotowuje do sprzedaży.