Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka, dlatego należy o niego odpowiednio dbać. Długotrwałe słuchanie głośnej muzyki lub praca w hałaśliwym otoczeniu może doprowadzić do znacznego pogorszenia słyszenia. Bardzo często zdarza się, że pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że warto udać się do specjalisty, jest zwiększanie poziomu głośności w domowym odbiorniku radiowym lub telewizyjnym. Zdarza się, że osoby, które mają problem z prawidłowym słyszeniem, podczas rozmowy telefonicznej przekładają słuchawkę z jednego ucha do drugiego. Niepokój powinno wzbudzić również słabe zrozumienie słów padających z ust rozmówców podczas prowadzenia bezpośredniej konwersacji.
Specjalistyczna klinika laryngologiczna umożliwia przeprowadzenie badań również w przypadku pojawienia się wrażenia nieustannie zatkanych uszu. Przykład takiej oferty można znaleźć na https://miniklinika.pl. Zdarza się, że zatkanie jest efektem przebytej infekcji lub zapalenia ucha. W takiej sytuacji nie należy zwlekać z leczeniem, aby nie dopuścić do powstania trwałych zmian. Na badanie słuchu powinny się także profilaktycznie zdecydować osoby, które ukończyły 50 lat.
Niestety bardzo często wraz ze zmianami fizycznymi zachodzącymi w organizmie wraz z wiekiem dochodzi do pogorszenia słyszenia. Osoby starsze, które mają problem ze słuchem, zamiast szukać pomocy u specjalisty, często popadają w depresję i decydują się na izolację od otoczenia. Dlatego też należy młodsi członkowie rodziny, powinni zwracać uwagę na zachowanie starszych. Unikanie rozmów i dyskusji może być symptomem problemów ze słuchem.