W jakim celu jest wykonywany rentgen zęba?

Nie wszystkie gabinety stomatologiczne oferują swoim klientom badania RTG zęba. Trzeba przyznać, że jest to badanie niezbędne, które pozwala na zdiagnozowanie niektórych stanów chorobowych oraz zapalnych niewidocznych gołym okiem. Wybierając dentystę warto zdecydować się na takiego, który będzie posiadał RTG w swojej ofercie. Taką możliwość oferuje https://ladentica.pl/rtg-zeba/ która w profesjonalny, szybki i bezbolesny sposób wykona RTG zęba oraz zaproponuje najwłaściwsze leczenie.

Na czym polega RTG zęba i w jakim celu się je wykonuje?

RTG zęba jest badaniem radiologicznym polegającym na dokładnym prześwietleniu zęba przy wykorzystaniu promieni rentgenowskich. Badanie to wykonuje się w przypadku podejrzenia zaawansowanej próchnicy u pacjenta, podejrzenia torbieli, zgorzeli, w celu sprawdzenia korzeni zęba oraz różnych stanach zapalnych. Jest to także rutynowe badanie wykonywane przed usunięciem zęba oraz podczas leczenia kanałowego – pozwala na dokładne ocenienie czy wszystkie kanały zęba zostały dokładnie wypełnione dzięki czemu unika się konieczności wykonywania kolejnej endoskopii.

RTG zęba jest konieczne podczas leczenia ortodontycznego, protetycznego oraz przed wszczepieniem implantów. Wykonuje się je także jeśli zachodzi podejrzenie uszkodzenia twarzoczaszki.

Badania nie należy się obawiać gdyż jest bezbolesne i wykonuje się je poprzez umieszczenie specjalnej kliszy w jamie ustnej pacjenta a następnie wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. Zaawansowana stomatologia oferuje także pantomogram, który jest zdjęciem panoramicznym i pozwala na jednoczesne zobrazowanie wszystkich zębów oraz struktur, które je otaczają.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 5 =