Jak wrócić do formy po ciąży?

Każda świeżo upieczona mama ma przy sobie maleństwo, na które czekała 9 miesięcy. Przez ten okres kobiety powinny się oszczędzać, nie dźwigać, zmienić zasady żywieniowe i dużo odpoczywać. Najważniejsza jest myśl o dziecku – kobieta w ciąży zrobi wszystko, aby jej dziecko było zdrowe. Po narodzinach maleństwo jest oczkiem w głowie całej rodziny, ale pamiętajmy też o mamie. Ważne jest jej zdrowie i dobre samopoczucie. Aby tak się czuła powinna wrócić do upragnionej formy sprzed ciąży. Jak to zrobić?

Ćwiczenia

Przez okres trwania ciąży kobieta przybiera na wadze. U niektórych jest to kilka kilogramów, u innych nawet kilkadziesiąt. Jest to w dużej mierze uwarunkowane genetycznie, ale duży wpływ ma na to dieta, którą stosowało się w trakcie ciąży. Aby wrócić do sylwetki sprzed ciąży należy pomóc organizmowi odzyskać sił. Na początku pozwól sobie na odpoczynek. Nie jest wskazane, aby ćwiczyć od razu po okresie połogu. Mięśnie po ciąży nie są takie same, niektóre są bardzo rozciągnięte, inne przykurczone. Na zestawy ćwiczeń, które modelują brzuch i mocno angażują mięśnie tej partii ciała, pozwól sobie dopiero po okresie 6 miesięcy od dnia porodu. Gdy poczujesz, że odzyskujesz siłę wprowadzaj delikatną aktywność fizyczną. Początkowo zacznij od pływania, aerobiku wodnego, jogi lub pilatesu. Pierwsze ćwiczenia powinny być wykonywane bez obciążenia, natomiast wraz z upływem miesięcy możesz zacząć stosować kilogramowe ciężarki.

Dieta

Nie decyduj się na żadne diety odchudzające. Potrzebujesz wiele składników odżywczych, zwłaszcza gdy karmisz piersią. Dieta odchudzająca spowoduje pogorszenie stanu zdrowia i będzie się objawiać wypadaniem włosów, łamaniem paznokci, przesuszeniem skóry a nawet omdleniami. Odżywiaj się racjonalnie. Co to znaczy? Jedz 5-6 posiłków dziennie w równych odstępach czasu, unikaj przetworzonych produktów gotowych do spożycia, dań robionych z proszku, słodkich przekąsek i napojów. Wszystko co nie ma wartości odżywczych i zawiera puste kalorie odstaw na bok. Jedz warzywa, owoce, nabiał, mięso oraz kasze.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 2 =