Przyrządy dentystyczne muszą charakteryzować się wytrzymałością – chociażby dlatego, że za ich pomocą będą dokonywane wszelkiego rodzaju cięcia i wiercenia w naszych zębach. Ponadto powinny być wykonane z materiałów bezpiecznych dla pacjentów. Część z nich używana jest jednorazowo, inne nadają się do procesu dezynfekcji i sterylizacji, co pozwala użyć narzędzia wielokrotnie. Z jakich zatem materiałów tworzy się przyrządy dentystyczne i które z nich są najlepsze?
Stal chirurgiczna jest powszechnie używana w gabinetach dentystycznych. Wszystko za sprawą możliwości jej dezynfekcji i ponownego wykorzystania. Jest to materiał trwały wykorzystywany we wszelkiego rodzaju narzędziach diagnostycznych, takich jak lusterka czy pęsety. Stal cechuje się wytrzymałością i względną twardością. Wykorzystywana jest również do produkcji wierteł.
Drugim materiałem, często wykorzystywanym w stomatologii jest węglik spiekany. Stał się bardzo popularny szczególnie ze względu na swoją trwałość. Wiertła dentystyczne wytworzone z tego substratu charakteryzują się znaczną precyzją i efektywnością w działaniu, a dodatkowo są bardzo wydajne. Dobrze radzą sobie chociażby z cięciem zębiny. Wiertła z węglika w przeciwieństwie do stalowych pracują o wiele szybciej.
Coraz częściej poszukuje się zastosowania tworzyw sztucznych jako materiału do produkcji narzędzi stomatologicznych. Produkcja przyrządów z tworzyw sztucznych jest znacznie tańsza od obróbki metalu. Są one wykorzystywane jako narzędzia jednorazowego użytku. Problemem jest tutaj generowanie znacznie większej ilości odpadów dlatego ze względów ekologicznych nie jest to rozwiązanie najkorzystniejsze.
Tak naprawdę każdy z wyżej opisanych materiałów musi znaleźć się w gabinetach stomatologicznych. Sprzęt powinien być dopasowany indywidualnie do własnych potrzeb i przyzwyczajeń, żeby każdy dentysta mógł pracować w jak najlepszy i wydajny sposób.