Jak rozpoznać i leczyć ataki paniki?

Ucisk w klatce piersiowej, przyspieszone bicie serca, trudności z oddychaniem i towarzyszący temu duży lęk. To może być atak paniki – jedno z najczęściej występujących zaburzeń występujących na tle emocjonalnym. Zwykle pojawia się nagle, bez wydawałoby się uzasadnionego powodu. Jego przyczyn można się doszukiwać w trudnych przeżyciach z przeszłości. Często też pojawia się, kiedy człowiek nie może sobie poradzić ze swoimi słabościami czy problemami. Jak leczyć tę dolegliwość?

Typowy atak paniki

Zwykle pojawia się nagle i po kilku minutach osiąga szczyt. Najsilniej odczuwaną emocją jest lęk połączony z innymi somatycznymi dolegliwościami opisanymi już wcześniej lub takimi jak migrenowy ból głowy, czy brzucha. Charakterystyczne jest także silne pocenie się.

Profesjonalna pomoc

Warto zdecydować się na specjalistyczną pomoc psychoterapeuty. Fachową opiekę znajdziesz na przykład na stronie: https://centrum-ja.com.pl/napady-paniki-czyli-tzw-nerwica-lekowa-z-perspektywy-poznawczo-behawioralnej/. Nieleczone napady lęku mogą doprowadzić do stanu, kiedy człowiek w obawie przed kolejnym atakiem zamyka się na świat i wycofuje z życia społecznego. Oczywiście warto próbować domowych sposobów na radzenie sobie z problemem. Znane z filmów oddychanie do papierowej torby pozwala wyrównać oddech. W codziennych sytuacjach dobrze jest się zatem skupić na regularnym przepływie powietrza przez nasze płuca i odciągnięciu myśli.

Jeśli jednak problem się nasila, nie warto czekać. Lepiej skorzystać z terapii. Psycholog pomoże ustalić przyczyny paniki, nauczy, jak się relaksować, a co ważniejsze krok po kroku pomoże pacjentowi w powrocie do normalności.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − 7 =